Skip to main content
AES Innovation TÜRKAK Akrediteli A Tipi Muayene Kuruluşudur.

Ex-Proof Ekipman Periyodik Kontrol ve Muayenesi Hizmeti

Patlayıcı Ortam; TS EN 60079 – 0 – Patlayıcı Ortamlar (Bölüm 0: Donanım – Genel kurallar) 3.30’da; «Tutuşma sonrasında kendi kendine devam eden bir yayılmaya imkân veren; gaz, buhar, toz, elyaflar veya uçuşan parçacıklar biçimindeki alevlenebilir maddelerin atmosfer şartları altında hava ile karışımı» olarak; 30 Nisan 2013 tarih ve 28633 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren  Çalışanların Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Korunması Hakkında Yönetmelik – Tanımlar Madde 4’de; «Yanıcı maddelerin gaz, buhar, sis ve tozlarının atmosferik şartlar altında hava ile oluşturduğu ve herhangi bir tutuşturucu kaynakla temasında tümüyle yanabilen karışımı ifade eder» şeklinde tanımlanmıştır.   

İş yerinde kullanılan tüm ex-proof ekipmanların; 6331 Sayılı İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanunu ile ilişkili olan 25.04.2013 tarih ve 28628 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık Ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği   Tablo-3: Tesisatların periyodik kontrol süreleri ile kontrol kriterleri tablosunda belirtildiği üzere elektrik tesisatı, topraklama tesisatının kontrolleri yılda 1 kez periyodik olarak yapılmalıdır.

 

Ex-proof ekipmanların özelliklerini koruyup korumadığı kontrol edilip, ilgili zone bölgesinde çalışmasının risk oluşturup oluşturmadığı, risklerin neler olduğu belirtilmelidir.

 

                                       Exproof ekipmanların periyodik muayenesi sonucunda ekipmanların koruma seviyesi, sıcaklık sınıfı, ekipman grubu, topraklama tesisatı uygunluğu, elektrik tesisatı uygunluğu ve ekipman sızdırmazlığı gibi birçok hususta uygunsuzluklar tespit edilebilmektedir. Bu uygunsuzluklar ise ekipmanın yeterli düzeyde koruma sağlaması yani exproof ekipman olma özelliğini kaybetmesi anlamına gelmektedir. Ex ekipmanın TS/EN/IEC 60079-14 standardına göre kurulumu (montajı) yapılmalı, TS/EN/IEC 60079-17 standardına göre bakım ve muayeneleri gerçekleştirilmeli ve TS/EN/IEC 60079-19 standardına göre tamir ve onarımı gerçekleştirilmelidir.

 

Patlayıcı Ortamlarda Elektriksel Güvenlik Kılavuzu; patlayıcı ortam, patlamanın oluşumu, patlayıcı ortam sınıflandırması, patlayıcı ortamlarda elektriksel ekipmanlara ilişkin güncel bilgileri özetlemektedir.

Mühendislik departmanımız ile iletişime geçmek ve talebinizi iletmek için tıklayınız.

AES-Patlayıcı Ortamlarda Elektriksel Güvenlik Kılavuzu_kapak

AES Innovation TÜRKAK Akrediteli A Tipi Muayene Kuruluşudur.

Yenişehir Mah. Farabi Cad.
1. Ar-Ge Binası Kat: Zemin
No: 30/24 Yahşihan 71450
KIRIKKALE

+ (90) 850-532-71-89
info@aesinn.com

İLETİŞİM

Teknopark Ofis : Yenişehir Mah. Ulubatlı Sok. KKÜ Teknopark 1.Ar-Ge Binası No:30/24 Yahşihan / KIRIKKALE

Telefon: +90 850 532 7189

E-Posta: info@aesinn.com